Diş Küretajı
12 Eylül 2018

Diş Küretajı Nedir?

Diş küretajı diş eti hastalığı bulunan kişilerin, diş eti altında bulunan iltihabı kazımak için yapılan tedavi yöntemidir. Kısacası diş etlerinin altını kazıma işlemidir. Diş eti hastalıklarında kullanılan güvenli ve yaygın bir tedavi yöntemidir.

Son yıllarda birçok kişinin uygulatmak için doktora başvurduğu diş kazıması yani diş küretajı tedavisi, diş eti hastalıkları arasında çok önemli bir yerdedir. Eğer sizde diş küretajı hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz, bu içerik sayesinde istediğiniz bilgiye erişebilirsiniz.

diş küretajı nedir
 

Diş taşları diş etlerinin içinden temizlenir. Küretaj işlemi yapılacağı zaman hastaya genellikle lokal anestezi uygulanır. Küretaj hem üst, hem de alt çenenin tümüne yapılacaksa, uzman doktor genellikle küretaj işlemini 4 bölgeye ayırıp, aşama aşama tedaviyi uygular.
 


Diş Küretaj İşlemi Nasıl Yapılır?

dis-kuretaj-islemi-.jpg


Diş Kazıma İşleminden Sonra

Küretaj işlemi bittikten sonra hastada ufak ağrılar olabilir. Sıcak, soğuk hassasiyeti de oluşabilir. Hasta ağrısı için ağrı kesici ilaç kullanabilir. Küretaj işleminden sonra, doktorun gösterdiği şekilde dişler mutlaka fırçalanmalıdır. Bu sırada dişlerde az da olsa kanamalar görülebilir, bu normaldir.
 

kuretaj-isleminden-sonra.jpg
 

Küretaj işleminden sonra damaklarınızın, diş etlerinizin çok rahatladığını göreceksiniz. Bu işlem sayesinde pembe diş etlerine kavuşmuş olup, daha sağlıklı dişlere de sahip olmuş olacaksınız.